• شرکت کاسپین حسابدار پارس
  • 021-91303119

سامانه مودیان فروشگاهی آغاز به کار کرده است

سامانه مودیان فروشگاهی آغاز به کار کرده است

سامانه مودیان فروشگاهی آغاز به کار کرده است

در حاشیه جلسه هیأت دولت، جناب آقای خاندوزی، وزیر اقتصاد در خصوص اجرای وعده‌ای که پیش از این در وزارت اقتصاد درباره سامانه مودیان فروشگاهی داده شده بود، اظهار داشت؛

با توجه به وعده‌ای که پیش از این در وزارت اقتصاد داده بودیم، مبنی بر اینکه اجرای قانون سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی در تیرماه ۱۴۰۱ آغاز به کار خواهد کرد، قرار شد با دعوت از رئیس جمهور این کار انجام شود.

همچنین وزیر اقتصاد و امور دارایی گفت: اطلاعیه‌ای مبنی بر اینکه چه گروه‌های اقتصادی و با چه ترتیبی باید وارد سامانه شوند از طریق سازمان مالیاتی منتشر خواهد شد. امیدوار هستیم این امر اتفاق جدیدی در عرصه عمل به تکالیف قانونی بر زمین مانده و هم در زمینه حرکت به سمت شفافیت اقتصادی و عادلانه شدن نظام مالیاتی و پرداخت در کشور باشد.

قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان چیست؟

سازمان امور مالیاتی کشور برای ساماندهی واحدهای صنفی و تجاری، قانونی را به صورت مشخص تعریف نموده است. این قانون :

آئین نامه تبصره (۲) ماده (۱۶۹) قانون مالیات های مستقیم و بند(ی) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۸

مبین دستورالعمل سازمان برای نحوه ثبت نام و پرداخت مالیات می باشد. کلیه اشخاصی که در این قانون قید شده است، باید برای ثبت نام در سامانه مودیان اقدام نمایند. قابل ذکر است که بدون ثبت نام در این سامانه نیز، امکان دریافت دستگاه pos وجود دارد اما در صورت وجود مشکل در پرداخت مالیات، جریمه‌های سنگینی به آن تعلق خواهد گرفت. در مقابل نیز مودیانی که ثبت اطلاعات را تکمیل کنند و شناسه یکتای حافظه مالیاتی خود را دریافت نمایند، از تسهیلات و مشوق های مالی در قوانین بهره مند خواهند شد.

پاسخ به سوالات اساسی در خصوص نحوه ثبت نام در سامانه ی پایانه فروشگاهی مودیان

قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان در سال های گذشته مطرح شده و به تصویب رسید. خوشبختانه در تیرماه 1401 طبق وعده وزیر اقتصاد و دارایی به اجرا درآمد. و مودیان محترم بر اساس این قانون، می بایست در سامانه وارد شوند و مشخصات خود را ثبت نمایند. در این خصوص برخی ابهامات وجود دارد که در زیر به آن اشاره خواهیم نمود:

برای ثبت نام در سامانه ی ثبت مشخصات پایانه فروشگاهی و حافظه مالیاتی سازمان امور مالیاتی از کجا شروع کنم؟

مودیان ابتدا می بایست وارد سامانه ثبت نام الکترونیک شوند. (در این خصوص متخصصین شرکت کاسپین حسابدار پارس می توانند به شما راهنمایی نمایند.) ورود به این سامانه مستلزم داشتن نام کاربری در سازمان امور مالیاتی کشور می باشد. به این ترتیب وضعیت ثبت نام مودیان می بایست مورد تأیید نهایی سازمان امور مالیاتی کشور قرار بگیرد.

مدل دستگاه چیست؟

مدل دستگاه در واقع دستگاه کارتخوانی است که توسط شرکت ارائه شده، اعلام می شود. دقت نمایید که مدل دستگاه و شماره سریال آن در سامانه اشتباه درج نشود. در این صورت با هماهنگی شرکت تأمین کننده خود موضوع را رسیدگی نمایید تا در ادامه ی پروسه به مشکل بر نخورید.

وضعیت پذیرنده موجود در فرم ثبت پایانه فروشگاهی به چه معناست؟

مودیان می بایست در موارد زیر وضعیت پایانه فروشگاهی خود را در سیستم بروز رسانی نمایند.

  • در صورت تعطیلی موقت
  • تعطیلی دائمی
  • غیرفعال شدن موقت
  • غیر فعال شدن دائمی بنگاه اقتصادی

لازم به ذکر است که پس از ثبت دستگاه مورد نظر امکان حذف و ویرایش وجود ندارد و تنها امکان تغییر وضعیت، فعال خواهد بود.

آیا می توانیم چند دستگاه کارتخوان شرکتهای مختلف ارائه کننده خدمات پرداخت را در یک مکان استفاده نمود؟

بله ممانعتی در این زمینه وجود ندارد.

آیا می توانیم یک کارتخوان را برای چند محل فعالیت استفاده کرد ؟

خیر هر دستگاه کارتخوان فقط می تواند برای یک مکان مورد استفاده قرار گیرد.

سخن آخر

در صورتی که در خصوص ثبت نام دستگاه های کارتخوان سوالی دارید، با کارشناسان حسابدار119 مطرح نمایید. ما در کاسپین حسابدار پارس همواره آماده ارائه خدمات حسابداری و مالیاتی و همراه شما خواهیم بود. با ما با شماره 91303119-021 تماس بگیرید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.