• شرکت کاسپین حسابدار پارس
  • 021-91303119

10 ویژگی مهم بهترین نرم افزار حسابداری چیست؟

10 ویژگی مهم بهترین نرم افزار حسابداری چیست؟

10 ویژگی مهم بهترین نرم افزار حسابداری چیست؟

از جمله ملزومات یک شرکت تجاری و بازرگانی ساز و کار بخش حسابداری می باشد. در حال حاضر کمتر شرکتی را می بینید که همچنان به صورت دستی و به سبک قدیم حسابداری کند. امروزه تمامی حسابداران، کار با نرم افزار های حسابداری همچون نرم افزار هوشمند سکان را ترجیح می دهند. می توان به جرأت گفت که وجود یک سیستم حسابداری قوی در یک شرکت، می تواند نقطه پرتابی برای سودآوری و پیشرفت آن شرکت به شمار آید. ازین رو 10 مورد از بهترین و مفیدترین ویژگی های یک نرم افزار حسابداری را در ادامه این مقاله بررسی نموده ایم. با ما همراه باشید.

نرم افزار حسابداری چیست؟

حسابداری علمی برای ثبت و بررسی کلیه اطلاعات مالی است. که شامل حسابرسی داخلی و خارجی، ثبت اطلاعات مالی و تجزیه و تحلیل اطلاعات می شود. در این راستا نرم افزار حسابداری یک برنامه رایانه ای است که کارشناسان حسابداری برای انجام عملیات حسابداری و مدیریت آن استفاده می کنند. یک نرم‌ افزار حسابداری می‌تواند از مشاغل کوچک تا شرکت های تجاری بزرگ را در بر گیرد.

نرم افزار های حسابداری به مدیران شرکت ها کمک می کند تا فرآیند مدیریت مالی شرکت را با کاهش زمان انجام کارهای تکراری بهینه سازند. برای صرفه جویی در زمان و بهره وری، یک نرم افزار حسابداری می بایست ویژگی‌های کاربردی داشته باشد. مثل تمامی برنامه‌های مربوط به مشتریان، صورت‌ حساب مشتریان، سوابق دریافتنی‌ ها و بدهی‌ ها.

چرا امروزه داشتن یک نرم افزار حسابداری برای یک شرکت ضروری است؟

امروزه حتی کسب و کار های کوچک نیز در مقایسه با مشاغل دیروز پیچیده تر شده اند. تعداد مشتریان و تنوع کار در هر صنفی بیشتر شده است. و بالتبع به خاطر سپردن اطلاعات اولیه ی تمامی مشتریان مانند نام، آدرس، شماره حساب و نوع معامله در ذهن کار امکان پذیری به نظر نمی آید. به همین دلیل سیستم های هوشمند رایانه ای وارد بازار شدند. اکثر تجارت های امروزی مبتنی بر نرم افزار است و به همین علت سیستم هایی با ویژگی های پیشرفته برای هر کسب و کاری ضروری است. خصوصا هنگامی که بحث حسابداری و مدیریت مالی به میان بیاید.

از آنجایی که جزئیات مالی متعددی مانند حساب های بانکی، صورتحساب های بانکی و سایر داده های مالی باید در نرم افزار پردازش شوند؛ بنابراین سیستم حسابداری یک شرکت باید به روز باشد.

10 ویژگی بهترین نرم افزار حسابداری

تمامی شرکت ها و بنگاه های کسب و کار کوچک و بزرگ که با نرم افزار های هوشمند حسابداری کار می کنند؛ می بایست به تمام ویژگی های کلیدی مانند صورتحساب اولیه، صورتحساب تراکنش های تجاری، سیستم پردازش پرداخت ها، پرداخت الکترونیکی مالیات، مدیریت حقوق و دستمزد، ترازنامه و … دسترسی داشته باشند. یک نرم افزار حسابداری مناسب تمامی نیازهای صاحبان حرف را برآورده می سازد. که در ادامه به 10 مورد از مهمترین و بهترین ویژگی های نرم افزار حسابداری می پردازیم:

1. اساس عملکرد و سرعت در حسابداری

اولین خصوصیتی که باید برای انتخاب یک نرم افزار حسابداری خوب در نظر بگیرید، نحوه محاسبات و سرعت بررسی اطلاعات مالی است. قابلیت های نرم افزار حسابداری می تواند بر روی عملکرد اساسی شرکت ها مانند دفتر کل، دارایی های ثابت، حساب های پرداختنی و دریافتنی تأثیر مثبت داشته باشد.

از مهمترین بخش های حسابداری یک شرکت، مدیریت موجودی آن است. بخشی که مرتبط با سهام شرکت ها می باشد. بنابراین در کسب و کار های بزرگ وجود یک نرم افزار حسابداری هوشمند و پویا کمک شایانی به پیشبرد منافع شرکت می نماید.

انتخاب یک نرم افزار حسابداری خوب یک فاکتور ضروری برای هر کسب و کاری است، صرف نظر از وسعت و نوع صنعت

در کسب و کار های کوچکتر مثل خرده فروشی یا توزیع کالا نیز، یک نرم افزار تجاری حسابداری که موجودی کالا را ردیابی کند و در سفارش خرید به کارفرما کمک نماید، انتخاب مناسبی می تواند باشد. به این ترتیب هزینه ها کاهش یافته، عملکرد و نتیجه بهتری در کسب و کار حاصل می شود.

2. نوع صورتحساب

مشاغلی که به صورت تولید انبوه و یا آنلاین هستند، ضرورت بیشتری به استفاده از نرم افزار هوشمند حسابداری دارند. با داشتن نرم افزار حسابداری می توان فاکتورهای آنلاین صادر کرده و برای مشتریان به سرعت فرستاد. یکی از مهمترین دغدغه های حسابداران و مدیران شرکت ها محاسبه مالیات بر ارزش افزوده و عوارض در هر فاکتور است. بنابراین درج این محاسبات به صورت اتوماتیک در فاکتور های صادره از مزایای یک نرم افزار کامل حسابداری به شمار می رود.

3. مدیریت حقوق و دستمزد

بی شک هر ارگان، سازمان و یا بنگاه تجاری کوچک و بزرگ متشکل از کارمندان یا مشارکت کنندگان زیادی است. محاسبه و پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان، بدون کمک از نرم افزار چندجانبه حسابداری کاری طاقت فرسا به نظر می رسد. سیستم‌ هایی وجود دارند که به طور خاص به مبحث مدیریت حقوق و دستمزد اختصاص داده شده‌اند، اما مسلما وجود چنین فاکتور مهمی به عنوان یکی از مزایای یک نرم افزار حسابداری کامل برد-برد است.

4. یادآوری پرداخت خودکار

نرم افزار های هوشمند تحت ویندوز توانایی یادآوری پرداخت‌ ها و حتی در صورت لزوم ارسال ایمیل و پیامک به مشتریان را ساپورت می کنند و به این طریق به دریافت سریع‌ ترمنابع مالی کمک می‌ شود. اغلب، یک الگوی متنی ساده و آماده ارسال می‌ شود که با این کار می توان صرفه جویی بهینه را دید. با این ویژگی کارمندان وقت خود را صرف تماس تلفنی با مشتریان نخواهند نمود.

5. امکانات بانکی

هنگام تطبیق حساب بانکی و موجودی، به راحتی می توان سوابق مالی داخلی را با مواردی که بانک ارسال می کند مقایسه کرد. ابزارهای تطبیق هوشمند در نرم افزار های حسابداری آنلاین، این کار را در عرض چند دقیقه انجام داده و هرگونه تراکنش غیرعادی را شناسایی نموده و صورت مغایرت بانکی را ارائه می کنند.

نرم افزار هوشمند حسابداری سکان

6. سفارشی سازی یا کاربر پسند بودن

از دیدگاه برخی حسابداران مهمترین ویژگی یک نرم افزار حسابداری، سفارشی بودن آن است. همانطور که می دانیم همه نرم افزارهای حسابداری موجود در بازار به صورت مشخص با همه کسب و کارها همخوانی ندارند. اما مهم اینست که قابل تنظیم باشند. و بتوان صفحات نرم افزار، فرم ها، بخش گزارشات و بقیه بخش ها را با توجه به نیاز آن شرکت تغییر داد. و در حقیقت هر کاربری به راحتی بتواند با آن نرم افزار کار کند و نتیجه بگیرد.

7. تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی

آنالیز و گزارش‌ دهی یکی از ویژگی‌هایی است که یک نرم‌افزار حسابداری و مالی هوشمند از آن برخوردار است. همانطور که می دانید نیاز اصلی در هر حرفه، نگهداری سوابق گزارش ها به منظور تجزیه و تحلیل آنها است. دسترسی آسان به این سوابق می تواند در زمان تصمیم گیری های اصلی به مدیر شرکت ها کمک کند. این ویژگی نرم افزار حسابداری بسیار مهم است و به حسابدار این امکان را می دهد که گزارش های مالی را با حفظ محرمانه بودن ردیابی و نظارت کند.

8. سازگاری با موبایل

در حال حاضر که اغلب مردم بخشی از کارهای شخصی و شغلی خود را با گوشی تلفن همراه خود انجام می دهند، یکی از مزایای یک نرم افزار حسابداری خوب سازگاری با موبایل است. نرم افزار حسابداری آنلاین که شامل برنامه های اندروید و iOS باشد، نیاز یک شرکت را برآورده می سازد. و هرچه این سازگاری و ارتباط سیستم های هوشمند پیشرفته تر باشد، شما را در پیشبرد بهتر و سریع تر کار یاری می دهد.

9. قابلیت ارتقاء و بروزرسانی

آیا برای شما پیش آمده که بخواهید کسب و کار خود را ارتقا دهید و نرم افزار حسابداری که در اختیار دارید دیگر نتواند شما را ساپورت کند؟ بنابراین این دوراندیشی را هنگام تهیه نرم افزار حسابداری به خرج دهید. که این قابلیت را داشته باشد که پایگاه کاربر بزرگتر، تراکنش های بیشتر و داده های مالی در حال رشد را بتواند در خود جای دهد.

10. امنیت و پشتیبانی

بخش حسابداری هر شرکت، به منزله قلب یک شرکت محسوب می شود. تمامی اطلاعات مالی حساس و حیاتی که مربوط به زیربنای یک کسب و کار می باشد، در بخش حسابداری شرکت ها قابل دستیابی است. بنابراین حفظ امنیت این اطلاعات بسیار مهم است. توصیه می کنیم که هنگام انتخاب نرم افزار حسابداری و مالی برنامه با سطح بالایی از امنیت را برای شرکت خود خریداری نمایید. در عین حال نرم افزار مورد استفاده می بایست همواره قابل دسترسی و آنلاین باشد. به همین دلیل تیم سازنده و شرکت پشتیبان نرم افزار حسابداری هر شرکت، نقش مهمی در بک گراند فعالیت های شرکت دارد.

سخن آخر

صاحبان تمامی کسب و کارهای کوچک و بزرگ، با امید به بهره وری و پیشرفت استارت می زنند. و انتظار دارند که در مدت زمان پیش بینی شده به موفقیت های دلخواه برسند. یکی از راه های رسیدن به این هدف، داشتن یک قلب سالم در کسب و کار است. همانطور که در بالا گفته شد، قلب هر شرکتی بخش حسابداری و کارشناس حسابداری آن شرکت است. تهیه و استفاده از یک سیستم حسابداری کامل همچون نرم افزار هوشمند حسابداری سکان سرعت شما را در رسیدن به موفقیت بیشتر خواهد کرد. در این راستا 10 ویژگی بهترین نرم افزار حسابداری را بررسی کردیم و باعث افتخار است که نرم افزار چندمنظوره سکان دارای تمامی این ویژگی ها است.

نرم افزار سکان قابلیت تطبیق با دیگر نرم افزارهای سیستم، امکان اتصال به سخت افزارهای لمسی و غیرلمسی همانند صندوق فروشگاهی، صفحات لمسی، بارکدخوان، ترازوی وزنی، کارتخوان و … را دارد. نرم افزار چند سطحی سکان از نظر سودمندی، قیمت، تعداد کاربر و قابلیت های تراکنش کاملا متنوع بوده و مطابق با نیازهای هر حرفه تنظیم می شود.

برای خرید و نصب یک نرم افزار حسابداری سفارشی با ما تماس بگیرید! شرکت کاسپین حسابدار پارس با ارائه نرم افزار هوشمند سکان و پشتیبانی 24 ساعته نقطه پرتاب شما در رسیدن به اهداف بزرگتان است.

سوالات احتمالی

  • آیا می توانیم دسترسی شبانه روزی را در نرم افزار حسابداری قرار دهیم که از هر مکان، هر زمان و هر تعداد کاربر قابل استفاده باشد؟

بله، اگر به اینترنت متصل باشید از هر جایی قابل دسترسی است. با این کار، می‌توانید پرداخت‌های فوری را نظارت و بررسی کنید. مدیریت امور مالی خود را در هر ساعت از شبانه روز، به دست بگیرید. اطلاعات کسب‌ وکار خود را ایمن نگه دارید و از بسیاری ویژگی‌ های دیگر نرم افزار حسابداریتان نیز بهره ببرید.

  • آیا می توان با گوشی هوشمند با نرم افزار حسابداری کار کرد؟

بله، برخی نرم افزار های هوشمند و کامل مانند سکان این امکان را برای کاربران فراهم نموده است و می توانید بسیاری از عملیات و فرآیند های حسابداری را با گوشی خود انجام دهید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.